»

Čvc 20

Seminář – Japonsko 2011

Japonsko 2011

Sensei Kató Tomojuki s výpravou z českého dódžó

Od založení pražského dódžó uplynul přibližně rok a půl. Po nesčetných víkendových seminářích a 3 denním soustředění v Dánsku nás čekala opravdová bomba, 9 dní v zemi, která nám dala karate, tedy v Japonsku.

Přibližně půl roku dopředu plánovaný seminář se uskutečnil v japonské prefektuře Kanagawa v dódžó senseie Kató Tomojuki (10.dan), nejvýše postaveného mistra organizace Goju-ryu Bujutsukan. Sensei přijal naši výpravu velmi vřele a po dobu 3 dní jsme měli možnost cvičit s ním vždy dva dvouhodinové tréninky, věnované pouze naší skupině. Vzhledem k vedru, které v Japonsku v tomto období panuje byly tréninky značně namáhavé, nicméně zkušenost to byla vskutku nezapomenutelná. Kromě základů a kata se dostalo i na aplikace bunkai, či kata Sančin.

Následovaly dva dny hromadných tréninků v blízké sportovní hale, kterých se zúčastnili všichni japonští studenti Kató senseie. V hale se tak najednou nashromáždilo asi 50 lidí.  Seminář pak byl v neděli oficiálně ukončen ukázkou pro veřejnost (Embu) a k vidění byla nejen kata a posilování hodžó undó, ale i ukázky řízeného a volného boje (kumite). Přiložené video zachycuje ukázku kumite (irikumí) v podání Kató Moritomo senseie (4.dan) a Čiba Keisuke senseie (3.dan).

Zbylé dva dny do odletu jsme strávili turistikou po blízkém okolí. Japonsko je země kterou není možné poznat ani rok, natož pak za dva dny. Z nejslavnějších míst v okolí kanagawského dódžó jsme vybrali historické centrum Tokia, čtvrť Asakusa a jižní pobřeží prefekury Kanagawa. To je známé především historickým střediskem Kamakura, jemuž vévodí velká socha Buddhy měřící 13 metrů.

Příští rok se uskuteční velký seminář v Praze!
Máme přislíbenu účast nejen Kató senseie, ale přibližně 10 dalších zástupců naší japonské mateřské organizace. O vysoké dany tedy nebude nouze.

[nggallery id=14]