«

»

Srp 02

Mezinárodní seminář okinawa karate je za námi

Mezinárodní seminář okinawa Gódžú-rjú karate v Praze

 

 

Ve dnech 21. a 22. července 2012 se v Praze uskutečnil dlouho očekávaný seminář se senseiem Kató Tomoyuki a osmi dalšími vysoce postavenými mistry okinawského Gódžú-rjú karate.

Japonská výprava dorazila do Prahy již v podnělí 16. července večer a po přesunu do hotelu a nezbytném učiawase, tedy poradě o průběhu semináře, se odebrala k zaslouženému odpočinku po dlouhé cestě. Hned druhý den ráno jsme s Japonci prošli Staré město a památky Prahy, které sklidily velký úspěch. Ačkoliv jsem se trochu obával reakce japonským mistrů na českou kuchyni, první tradiční jídlo (jak jinak než klasická svíčková na smetaně) všem chutnalo a atmosféra k zahájení téměř týdenního semináře byla velmi pohodová.

Ve středu, čtvrtek a pátek proběhly vždy tříhodinové tréninky pouze pro členy Goju-ryu Bujutsukanu a i když v našem dódžó na Letné nikdy před tím nebylo naráz tolik cvičících lidí, cvičení se myslím velmi vydařilo. První trénink byl zaměřen na základní techniku kihon a nutno říct, že mnohé z nás překvapil svou náročností a velkým počtem opakování jednotlivých technik. Dopodrobna jsme rozebrali kata Sančin, hlavní pilíř okinawského Gódžú-rjú karate a několik z nás si mohlo opět vyzkoušet testování Šime, tedy jednu z nejnáročnějších zkoušek stability a fyzické i psychické odolnosti.

Čtvrtek byl věnován cvičení s původními posilovacími nástroji, tzv. Hodžó undó. Po rozdělení do skupin si mohl každý nechat poradit a opravit zacházení se sáší, tanem, kongókenem či nigirigame a došlo i na instruktáž správného použití makiwary. Naše dódžó bylo připraveno se všemi pomůckami, nově nyní máme i kulatou udemakiwaru pro otužování především předloktí.

Páteční uzavřený trénink byl pak zaměřen na podrobný výklad kata Gekisai dai iči a Gekisai dai ni. Tyto kata fungují jako základní cvičení pro zbytek původních čínských kata, které se v Gódžú-rjú karate cviční a nesou bojovou techniku. Kata Gekisai jsou koncipovány tak, aby připravily cvičence na složité pohyby v kata dalších a při tréninku byl kladen důraz především na postoje, ale i řádnou techniku rukou. Po každém tříhodinovém cvičení byla pak vždy zařazena hodina pouze pro júdanša, neboli technické stupně 1. dan a výše.

Uzavřený seminář byl pak v pátek večer zakončen zkouškou na technické stupně. Naše dódžó se po dvou a půl letech fungování a každodenního usilovného tréninku může pochlubit prvním černým páskem. Zkouška před komisí složené z mistrů s 10., 8., a dvěma 7. dany trvala dvě hodiny čistého času (bez rozcvičky) a byla velmi náročná. Jirkovi dodatečně gratuluji.

Víkend byl pak zasvěcen otevřenému semináři pro veřejnost. Vzhledem k účasti karatistů i z jiných stylů jsme kromě Sančinu nerozebrali žádné jiné kata a seminář se nesl především v duchu jakési ochutnávky způsobu tréninku okinawského karate. V sobotních šesti hodinách jsme dopodrobna probrali rozcvičku Yobi undó, základ pro všechna ostatní cvičení a přípravu těla na zátěž a techniku. Následoval kihon, ale především kata Sančin. Velká část semináře byla věnována cvičebním pomůckám a každý si tak mohl osahat všechno o co měl zájem.
V neděli po krátkém nácviku tzv. kakie, základů boje na krátkou vzdálenost a sebeobrany následovala ukázka cvičebních nástrojů v podání členů pražského dódžó. Na samém konci jsme pak mohli shlédnout tři nejvyšší kata v osnovách Gódžú-rjú. Kururunfá v podání Šimizu senseie, Seisan předvedl Džingú sensei a Súpárinpei pak Kató Moritomo sensei. Ačkoliv se seminář vydařil, myslím, že všichni pocítili nedostatek času a ačkoliv jsme tréninkem strávili skoro 9 hodin, jistě bychom s chutí zvládli i dvojnásobek.

Všem ještě jednou díky za účast.

Pobyt japonských mistrů v Čechách jsme završili dvěma dny turistiky a vyrazili do Českého Krumlova, na Hlubokou a Karlštejn. Všechny destinace slavily velký úspěch, původní evropská kultura Japonce vždy vtáhne a působí prý mnohdy až pohádkově.

Ve středu 25. července se japonská skupina vrátila zpět do vlasti a seminář tak byl definitivně ukončen.

Na podzim příštího roku však byl naplánován další seminář v Japonsku. Všichni naši členové jsou pochopitelně vítáni, trénink v Japonsku přímo v dódžó Kató senseie je neuvěřitelný zážitek. Stejně jako minulý rok doplníme seminář také turistikou po okolí Tokia a zcela jistě to bude stát za to.

 

Několik záběrů z víkendového cvičení:

[nggallery id=22]