Co cvičíme?

Okinawské Gódžú-rjú karate je komplexní bojové umění. Trénink obnáší nezbytnou fyzickou přípravu, tedy rozvoj síly, výbušnosti i pružnosti těla. Věnujeme se zpevnění úderových ploch a skutečné síle jednotlivých technik. Technický trénink je soustředěn na sestavy kata v jejich původní podobě a jejich praktickou aplikaci v boji. Samostatnou kapitolou je pak kontaktní boj, tzv. irikumí.

Rozcvička – Jobi undó:

Autorem cvičení jobi undó je Mijagi Čódžun sensei, zakladatel Gódžú-rjú karate. Tato důmyslná rozcvička dbá na prohřátí a protažení celého těla a současně obsahuje i pohyby, které přímo navazují na techniku karate.
Jobi undó je nedílnou součástí Gódžú-rjú karate již bezmála 100 let.

okinawa karate praha

 

Posilování – Hodžó undó:

Původní okinawské karate zahrnuje unikátní systém posilování celého těla. Jedná se o jednoduché, avšak důmyslné nástroje a cvičení, která nejsou primárně zaměřena na nárůst svalové hmoty, nýbrž na posílení techniky karate.

okinawa karate praha

 

Základní technika – Kihon:

Metodika karate klade důraz na důkladný nácvik techniky před jejím uvedením do praxe. Pojem kihon (jap. základ) zahrnuje nácvik jak úderů, kopů, krytů a postojů, tak i přesunů či úhybů a především kombinace všech těchto prvků dohromady.

okinawa karate praha

 

Sestavy pohybů – Kata:

Kata jsou učebnicí karate.  Jsou koncipovány tak, aby zlepšovaly celkovou pohybovou koordinaci, rovnováhu, výdrž atd. a zároveň obsahují obrovské množství sebeobranných technik, které tvoří karate.

okinawa karate praha

 

Bunkai:

Slovem bunkai označujeme rozebrání kata na jednotlivé techniky, především však jejich nácvik se soupeřem. Teprve podrobným studiem a praktickým použitím lze porozumět významu sestav kata a smyslu jejich existence.

IMG_1033

Cvičný boj – Kumite/Irikumí:

Nabyté schopnosti a znalosti je nutno neustále zlepšovat a ověřovat v praxi. Kumite se dělí na několik částí počínaje řízeným pohybem (jakusoku kumite), až po volný sparring. V okinawském „irikumí“ je pravidlem pouze ukončení boje v případě, že se jeden z bojovníků vzdá, nebo pokud zasáhne třetí osoba (učitel, rozhodčí).

okinawa karate praha

 

Doplňková cvičení:

Jedná se o nejrůznější druhy tréninku podporující techniku karate, jako napříkad zpěvňování úderových ploch „kotekitae“, nácvik úderů a kopů do lap a bloků a další.

okinawa karate praha